Okolí


České Budějovice - Symbol Českých Budějovic - Černá věž, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.

Město České Budějovice – dnes bezmála stotisícová jihočeská metropole (93 883 obyvatel) je správním, kulturním i dopravním centrem kraje. Najdeme zde řadu významných institucí, mj. Jihočeskou univerzitu, výzkumné ústavy Akademie věd České republiky, Jihočeskou vědeckou knihovnu, Jihočeské muzeum a mnohé další.

Roku 1265 založil Přemysl Otakar II. v místě soutoku Vltavy s řekou Malší královské město, jež se v průběhu dalších staletí postupně proměnilo v největší a nejlidnatější sídlo jižních Čech.

Proslulá je zdejší průmyslová tradice – světového věhlasu dosáhlo zejména pivovarnictví, díky němuž jsou České Budějovice často nazývány městem piva. Dalším z jejich neodmyslitelných symbolů je Černá věž, stojící při jednom z rohů čtvercového náměstí. To je se svými rozměry 133 × 137 m největším u nás, stejně jako velkolepá Samsonova kašna v jeho středu.

 

Zámek Hluboká nad Vltavou, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o.Na turisty a výletníky čeká jak město samotné, tak i jeho půvabné okolí. Nedaleko leží takové architektonické a přírodní skvosty, jakými jsou Holašovice (UNESCO), novogotický zámek Hluboká či přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Poloha města v rovinaté krajině Českobudějovické pánve z něj činí ideální výchozí místo pro cykloturistická putování.

Pro případ nepříznivého počasí je zde množství památek, muzeí, galerií a nesčetně stylových hospůdek a restaurací. V nich si (zvláště u sklenice zdejšího vyhlášeného ležáku) uvědomíte, že v Českých Budějovicích je opravdu hezky…

Existuje pověst, která objasňuje zajímavým způsobem vznik názvu města České Budějovice. Když se král Přemysl Otakar II. dozvěděl o narození syna, zvolal prý: „Bude jich více!“. Tato zpráva ho údajně zastihla právě v místě, kde později založil město, které spojením těchto jeho tří prorockých slov dostalo jméno. Podobná verze zase říká, že Otakarovo zvolání se týkalo nových domů a budov v právě založeném městě.